Nahoru

O domu přírody

V Klenčí pod Čerchovem, západně od města Domažlice, byl slavnostně otevřen Dům přírody Českého lesa. Naleznete jej přímo na náměstí, v objektu Staré pošty. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase".

Tato "vstupní brána" do místní přírody a krajiny se tak stala součástí sítě Domů přírody ve vybraných chráněných krajinných oblastech, kterou zastřešuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Projekt byl realizován díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí z Operačního fondu „Životní prostředí“. Realizátorem stavby a provozovatelem Domu přírody Český les je Městys Klenčí pod Čerchovem.

Návštěvníci zde naleznou expozice věnované místní přírodě a historii. Vývojem krajiny Českého lesa od prvotní kolonizace pohraničních hvozdů, přes barokní venkovská sídla, rozvoj průmyslové výroby především skla až po vylidnění obcí v důsledku hraničního pásma  Vás provede čáp bílý, maskot domu přírody Českého lesa. Dílčí expozice se věnuje zaniklým obcím, jejich historii a vývoji přírody. Prostředí typu louky a voda, jejich pestrost a bohatost, změny v průběhu historie, význam a ohrožení, jsou dalšími tématy. Nechybí ani části pojednávající o ochraně přírody, tedy o chráněné krajinné oblasti, o tipech na zajímavá místa a výlety do Českého lesa nebo projekce filmu z místní přírody.  

Dům přírody Českého lesa by se měl stát vyhledávanou atrakcí pro širokou veřejnost a zdejší expozice a doprovodné programy by měly využívat také školy všech stupňů jako vhodný doplněk výuky environmentální výchovy.