Nahoru

Zimní běh na Blaník probudil i rytíře z Blaníku

19. Januar 2016

V sobotu 16. ledna 2016 se ve Vlašimi běžel již 42. ročník legendárního závodu Zimní běh na Blaník, který přilákal běžce nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Závod se běžel pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery, města Vlašimi a SOŠ a SOU Vlašim.

Běžců se do vlašimského parku sjelo při sobotním ránu rekordních 400, takže závod, byť bylo počasí opravdu zimní, rok od roku roste.

Pořadatel tentokrát zapracoval na celkovém profilu závodu a běžcům připravil nejen kvalitní zázemí na nádvoří vlašimského zámku - vyhřívané převlékací stany, úschova zavazadel, či teplé sprchy, ale zajistil také skvěle připravenou trať, která byla na nepřehledných místech velmi dobře zabezpečena regulovčíky a značkami.

Startu závodu předcházelo krátké povzbuzení z úst Mgr. Luďka Jeništy, starosty Vlašimi, Ing. Vladislava Novotného, ředitele SOŠ a SOU Vlašim, Zámek 1 a také pana Ing. Václava Zemka, poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Trať vedla přes krásný vlašimský park do obce Dub a Kondrac a dále pokračovala kolem Domu přírody Blaníku, zde byla pro všechny připravena občerstvovací stanice a byl zde přítomen také pravý blanický rytíř ve zbroji, aby podpořil všechny běžce při jejich cestě vzhůru, až k samotné rozhledně na Velkém Blaníku (638 m.n.m.). Poté běžce čekalo posledních 10 km stejnou cestou zpět. Na trati nechyběly ani „kilometrovníky“, tady značky, udávající vzdálenost do cíle, ty byly dle slov běžců velkou motivací hlavně při zpáteční cestě.

Do startovního koridoru se postavilo 296 mužů a 104 žen.
Nejrychlejší muž v cíli byl Jiří Souček z týmu TTT v čase 1:25:34, nejrychlejší ženou pak Radka Churáňová z TJ Lokomotiva Trutnov v čase 1:38:17. Nejmladšími závodníky byl Jakub Toupal z klubu FC Graffin Vlašim, Jan Bulan z Prahy a Kristýna Kiršnerová z SK Lhýšov (všichni ročník 1998). Nejstarším běžcem ve startovním poli byl Václav Řápek z AVC Praha, ročník 1942, který zdolal 21 km za 2:30:15.

Pro doprovod běžců byla otevřena nedaleká ParaZOO s možností prohlídky zvířat, značné oblibě se také těšila obrazovka v cíli, která premiérově přenášela živé záběry přímo od rozhledny na Velkém Blaníku do cíle. Stejné záběry, navíc doplněné o pohled do místa startu/cíle, bylo možné sledovat také na internetových stránkách závodu.
V cíli pak na všechny čekala nejen originální dřevěná pamětní medaile, ale také tradiční guláš v místní školní jídelně.
Děkujeme tímto všem běžcům, ale hlavně partnerům akce za podporu závodu.