Nahoru

Fotogalerie

 

Řinčení přetékajících rýn mne ráno probudilo velmi časně. Doufání, že téměř letní ranní průtrž mračen odejde a dnešní botanickou vycházku v srdci Moravského krasu nenaruší, se splnilo dokonale. Vzduch byl vlhký a teplý, pro růst rostlin ideální. Slunce za mraky dovolovalo příjemné pochodování bez horka a výhně.

Po krátkém uvítání na Skalním mlýně pod střechou vstupní dvorany Domu přírody vyrážíme na okruh naučné stezky Macocha. Průvodcem a hlavním vypravěčem, znalcem kytiček a studnicí poznání nám byl Zdeněk Musil, botanik se Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Účastníků dorazilo celkem čtrnáct, z toho tři děti. Hlavně z Kanic a z Blanska. A všichni dychtiví něco se o našich sousedech z říše rostlin dozvědět.

Kytkami jsme se nejen kochali zrakem (jelení jazyk, okrotice bílá, vemeník dvoulistý, lilie zlatohlavá), ale také jsme je hojně ochutnávali (bršlice kozí noha, kopřiva dvoudomá, šťavel kyselý, kyčelnice cibulkonosná) a očichávali (kopytník evropský, měsíčnice vytrvalá, kakost smrdutý, tolita lékařská). Potkali jsme též mnoho rostlin jedovatých (vraní oko čtyřlisté, rulík zlomocný, tis červený, lýkovec jedovatý). Výskyt některých druhů jsme si na vlastní oči nemohli ověřit, neboť se nacházejí na dně propasti Macocha (kruhatka Mathioliho) nebo jsou vidět, až jejich štěty s tobolkami prorazí tlející kmeny (vzácný mech šikoušek zelený).

Asi v půlce trasy nás překvapilo podivínství některých návštěvníků Moravského krasu. Čím? Kousek od Macochy jsme u cesty naproti kupě mravenců lesních objevili vyhozený starý vysavač. Zajímavá květina! Kde se tu vzala? Odpadky občas roznese vítr, ale kdo by jel do krasu za účelem vyhodit zde starý vysavač? Nakonec jsme to svedli na mravence – luxují asi jehličí v nedalekých zbytcích smrkových monokultur, aby se jim lépe stavělo mraveniště. Nejspíš se také snaží usnadnít si práci a přecházejí na mechanizaci tam, kde k tomu mají vhodné podmínky. Snad nezavedou i používání počítačů a mobilních telefonů. Ale pokud je někde najdou odhozené, kdo ví! Proto prosíme, odevzdávejte staré vysavače, počítače, telefony a jiné spotřebiče do sběrných dvorů nebo zpět výrobcům, kteří se postarají o jejich bezpečnou likvidaci. Chráníte tak přírodu před nepříznivými vlivy pokročilé civilizace.

Po táhlém sestupu z krasové plošiny zpět do údolí Skalního mlýna nás vítá novotou stále zářící budova Domu přírody. A kdo ještě v sobě našel zbylou neunavenou dychtivost po poznávání, noří se do jeho expozic plných informací od geologie až po ochranu přírody největší moravské krasové krajiny.