Nahoru

Ptáci v zimě

Ptáci v zimě

16. Januar 2016

Během zimního období se ptačí druhy, které neodlétají do teplejších oblastí často dostávají do problému s opatřením základní potravy k životu.

Přes zimu zde zůstávají především druhy, které se živí semeny nebo rostlinnou potravou, která je více dostupná. I přesto je někdy složité v tuhých mrazem najít pod kůrou nebo v zamrzlé krajině potravu. Pokud se tedy rozhodneme ptákům pomoci, stačí na parapet okna, balkon či zahradu umístit krmítko. Vyrobit ho není nijak složité a pokud se nechceme pouštět do řemeslné práce se dřevem, postačí ptákům jednoduchá stříška z prken nebo jakékoliv kryté místo, kde sníh semínka nezasype a máme na něho pěkný výhled z okna, abychom případné návštěvníky mohli pozorovat. Pak už jen můžeme čekat na pestrou paletu ptačích druhů, kteří se u nás objeví.

IMG_3857_-_úprava

                                    Strakapoud velký (Dendrocopos major)

Mezi nejčastější hladovce patří různé druhy našich sýkor – sýkora koňadra se sytě žlutým bříškem a černou hlavičkou nebo sýkora modřinka s typickým modrým týlem, šedomodrým kabátkem a černým páskem přes oči. Také k nám může zaletět kos, drozd a zajímavý druh – mlynařík dlouhoocasý, který se nám představí svým dlouhým ocáskem, podle kterého nosí své jméno a také zajímavě zakulaceným šedobílým tělíčkem s černými pruhy. Ten, kdo má své krmítko umístěno blízko k lesu, tak brzy spatří rudě zbarveného samečka hýla obecného, různé druhy pěnkav, vrabce, dlasky, čížky, zvonky, brhlíky, sojky a také strakapoudy.

A na co máme ptáky na své krmítko nalákat ? Většina druhů nepohrdne slunečnicovými semínky, drcenými oříšky, ovesnými vločkami, strouhankou, mákem. Můžeme pro ně také připravit jablíčka, plody šípků či bezu a dalších druhů keřů, které v letních měsících slouží ptákům k obživě. Pokud máme více času, připravíme ptákům překvapení v podobě lojových koulí s namíchanými dobrotami, aby získali energii. Určitě jim ale nedávejte zbytky jídel z oběda, které obsahují hodně soli -  maso, brambory či jiná kořeněná jídla, ptákům totiž způsobují zažívací potíže a mohou díky těmto potravinám uhynout. Vynechejte v ptačím jídelníčku také větší kusy tvrdého chleba či rýži, protože se může stát, že ptákům tvrdé kousky mohou poranit zobák nebo uvíznou v hrdle a udusí se. Ptáky je dobré přikrmovat především v době, kdy je silný mráz nebo hodně sněhu, ale i tak se může stát, že při velmi nízkých teplotách někteří ptáci umrznou. Proto se ptáci přikrmují a to jim dodává sílu. Dobře nakrmení ptáci tak neztrácejí svou tělesnou teplotu a přežijí. Zajímavostí také je, že se k sobě některé druhy přitisknou, aby jim nebyla zima.

dlask

                               Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes)

Pokud jsme nadšení pro pozorování ptáků, můžeme si napsat seznam všech druhů, které na krmítku za zimu spatříme nebo s dětmi namalovat obrázek oblíbeného ptačího druhu. Kdo má zahradu či dvorek, může svá pozorování využít k lepšímu poznání svého místa, kde bydlí a vytvořit ze svého domova živou zahradu – místo, kde se člověk splyne s přírodou.

Krásná a jedinečná je příroda Beskyd. Máme povinnost ji zachovat i pro budoucí generace.

Michal Šulgan
odborný pracovník, lektor
URSUS zážitkové centrum a IS CHKO Beskydy Dolní Lomná

FOTO: Michal Šulgan

BAREVNÝ PLAKÁT PTÁCI NA KRMÍTKU STÁHNETE ZDE !

ŽIVÝ PŘENOS Z KRMÍTKA NAJDETE ZDE  !