Nahoru

Zelené Vánoce

Vánoce jsou skvělým časem, kdy se stát součástí hnutí za udržitelnější budoucnost. Od věcí, které jíme a nosíme, po místa, kde nakupujeme a dárky, které dáváme, existuje mnoho způsobů, jak můžeme všichni pomoci vybudovat lepší svět.

1. Darujete zážitek, kurz nebo adoptujte zvíře

Zážitky a kurzy asi zvolíte podle osobních preferencí obdarovaného. Může byt výtvarný, přírodovědný, počítačový. Kurzy lze objednávat i online i s osobní účast. Například : 

2. Dejte přednost máslu.

Hera a jiné margaríny jsou v podstatě jen z palmového oleje. Také kontrolujte etikety u čokolád a různých dobrot, až budete nakupovat dětem k mikuláši. Bude to těžké, ale najít se dá.

rita-sastrawan-ou-kalteng

Proč ne palmový olej : palmové plantáže jsou vytvářeny tak, že dochází ke kácení tropických deštných pralesů, které jsou nejen domovem vzácných druhů zvířat (až 29 % veškeré světové populace), ale také zdrojem kyslíku, který jak už všichni asi víme, je důležitý pro nás lidi. Firmy, které vytvářejí tyto palmové plantáže, ve většině případů zaberou půdu místním obyvatelům a bez nároku na odškodnění a jakéhokoliv vyjádření využívají tuto půdu pro své účely. Bohužel se kolikrát stává, že tito obyvatelé pracují na těchto plantážích jako levná pracovní síla a někdy se to týká i samotných dětí.

Více zde: https://dvazelenaci.cz/proc-jsem-rekla-ne-palmovemu-oleji-2/ a zde (můžete podepsat i spoustu petic a zárověň se dozvědět, kde a jak konkrétně my z bohatých zemí zneužíváme země méně bohaté https://www.rainforest-rescue.org/

3. Přikrmování ptáčků v zimě

 • Vyberme vhodné krmítko a umístěme jej na bezpečné místo – více na výběr krmítka
 • Přikrmovat můžeme od listopadu do března, případně pouze při sněhové pokrývce a za velkých mrazů. Mimo zimní období hrozí vyšší riziko přenosu chorob, ptáci mají jiné potravní nároky a přikrmovat tak, abychom omylem neublížili, je mnohem obtížnější. Uzpůsobme proto raději zahradu či své okolí tak, aby ptáci našli dostatek přirozené potravy a úkrytů. Pomůžeme tím i hmyzu, nejen ptákům. Více na Ptačí zahrady.
 • Můžeme přikrmovat, ne překrmovat. Je-li krmítko půl dne prázdné, ptákům to rozhodně pomůže a navíc krmítko snáze udržíme v čistotě.
 • Vodu v pítku měníme denně.
 • Denně odstraňujeme trus a zbytky potravy.
 • Každý týden krmítko i pítko čistíme (kartáč, důkladně opláchnout, nechat vyschnout).
 • Pokud se pod krmítkem hromadí vyházené zrní, změníme čas od času jeho umístění – ať ptáci sbírající potravu ze země mají „čistý stůl“.

4. Nakupujte u lokálních výrobců. Rukodělné kvalitní výrobky každého potěší.

7. Omezte plýtvání jídlem

Odhaduje se, že každé Vánoce přijde vniveč 2 miliony krůt a 74 milionů koláčů! Jde o součást trendu, kdy se jedna třetina všech vyprodukovaných potravin ročně vyhodí do odpadu. Abychom vytvořili potravinový systém, který dokáže nasytit naši rostoucí populaci a zároveň sníží emise skleníkových plynů a ochrání přírodní zdroje, musíme vzít v úvahu plýtvání potravinami.

 • nakupte jen tolik jídla a napečte jen tolik cukroví, kolik jste schopi sníst. 
 • využijte zbytky. Inspirovat se můžete v knihách :
  • Zachraň jídlo v kuchyni
  • Konec plýtvání

90571126-4a66-a843-1a8d-9c64c48c53c84574249konec-plytvani-jidlem-vice-nez-333-udrzitelnych-receptu-a-napadu-jak-beze-zbytku-zuzitkovat-potraviny

A zde je recept na cukroví jen ze 4 surovin - zbytků - starší rohlíky, bílky, které často přebívají, protože v hodně cukroví je pouze žloutek. Je to výtečné cukroví, naše nejoblíbenější, které jako jedno z mála na Vánoce pečeme a má navíc přírodovědný název :-)

chrousti

 

8. Přispějte na nějaky ekologický projekt, nebo se zapojte jako dobrovolník. Např . https://www.smesproles.cz/

9. Ekologické balení dárků.

Odhaduje se, že každý rok v ČR vyhodíme tolik balicího papíru, že bychom  s ním dokázali obalit v 1m pruhu zeměkouli. A kolik lepící pásky se vypotřebuje. Proto je čas na alternativy. Buď si můžete ušít, nejlépe z nevyužitých již koupených látek, nebo ze starého povlečení. Dají se samozřejmě také koupit.

 • například tady https://www.fler.cz/shop/eko-pytlik
 • nebo se dají použít k balení látky. Je to známé pod japonskýcm názvem furoshiki (zadejte do googlu gift wrapping furoshiki). 060_061FuroshikiED2index
 •  
 • 12. Bezmasý týden.  Problém je co vařit. Zde je inspirace na  10 dní :

  Pondělí

  celerový krém s hráškem

  špenát, vejce, vaječné špecle

  Úterý

  polévka z hnědé čočky

  bramborový guláš s fazolemi, kváskový chléb

  Středa

  vegetariánská „gulášová“

  cizrna na rajčatech s cuketou, rýže

  Čtvrtek

  polévka květáková se zeleninovou

  zeleninové karbenátky, šťouchané brambory s máslem, zeleninová obloha

  Pátek

  polévka brokolicová s pohankou

  bulgur s tofu kostkami a zeleninou, sypané mozzarellou

  Sobota

   

  polévka zeleninová s jáhly a červenou čočkou

  Robi nudličky na mrkvových plátcích, rýže basmati

  Neděle

  polévka bramborová se zelenými fazolkami

  italské penne těstoviny, brokolicová omáčka, mozzarella

  Pondělí

  kulajda

  tofu na smetaně, celozrnný knedlík

  Úterý

  polévka špenátová

  domácí vegetariánská sekaná se zeleninou zeleninou, brambory s máslem

  Středa

  Mexická polévka

  zeleninový bulgur s rajčatovým pestem a Goody Foody

13. Na úklid ocet a sodu.

Na ůklid není třeba kupovat drahé saponáty v plastových lahvích a tak tvořit odpoad. Úplně postačí  ocet a soda. Kdybyste se chtěli do toho obout pořádně, zde je o eko úklidu celá kniha https://www.knihykazda.cz/pet-domacich-prostredku-nahradi-celou-drogerii1/

24. Vánoční kouzla

Lidé od pradávna věří, že Štědrý den, má zvláštní tajemnou moc. V tento den se předpovídala budoucnost. Ty nejjednodušší kouzla si můžete vyzkoušet doma.

 • Rozkrajování jablka (napříč)
  Pokud vytvoří jádro jablka po rozkrojení hezkou a pravidelnou hvězdičku, budeme dlouho živi a šťastni. Pokud křížek, někdo z rodiny brzy zemře.
 • Pouštění svíček  po vodě
  Do ořechové skořápky všichni členové domácnosti přilepí do nakapaného vosku malou svíčku a skořápku pustí po vodě. Komu svíčka odepluje nejdál, ten od rodiny nejdál odcestuje.
 • Věštění z hrnečků
  Vybereme 6 hrnečků (nebo podle počtu členů domácnosti) a pod každý vložíme jeden symbol. Mince představuje bohatství, prsten svatbu, uhlí nemoc, chléb předpovídá štěstí, šáteček cestu a dudlík miminko. Každý si postupně vybere jeden hrníček. Můžeme požádat děti, at vyberou symboly a vymyslí něco vtipného, co by věštba mohla znamenat (dobé je si to i zapsat). Např. hodinky - ten,  kdo hrníček vybere, bude příští rok všude chodit pozdě....