Nahoru

Retrohry

HLINĚNÉ KULIČKY

Výroba :

Nejprve si natrháme nebo nakrájíme stejně velké kousky hlíny.

Tyto kousky vymodelujeme do hladkých kuliček. Snažíme se, aby byly všechny kuličky stejně velké a pěkně kulaté.

Mírně zavadlé kuličky nabarvíme engobou (engoby Colorobbia) nebo akrylovou barvou a to tak, aby byla ze všech stran.

Nejprve nabarvíme jednu polovinu a po zaschnutí druhou.

Pro větší pevnost můžeme kuličky zaleštit ( Akrylové barvy se neleští ani nevypalují) ). Leštíme hliníkovou lžičkou nebo oblázkem. Kuličky necháme důkladně vyschnout a můžeme používat i bez výpalu. Samozřejmě kdo by chtěl, může vypálit na vysoký výpal. Nastavení teploty zvolte podle typu použité hlíny. 

Autorka nápadu: Nataša Kotvová, foto: Eliška Kotvová

Návod byl připraven pro keramický Časopis Golem číslo 3/2018.

Jak hrát :

Pravidla hry O KULIČKY

 1. Ve hře O kuličky hráči vyhrávají kuličky soupeře, stejně tak hráči musí počítat s tím, že mohou své kuličky prohrát.
 2. Hrají proti sobě 2 hráči (případně i více hráčů). Každý hráč má kuličky odlišné barvy od soupeře.
 3. První hráč od startovní čáry hodí po jedné kuličce všechny své kuličky směrem k důlku, potom druhý hráč (případně následně další hráči).
 4. Hráč, který má víc kuliček v důlku, nebo je blíže k důlku, začíná cvrnkat. Cvrnká tak dlouho, dokud strefuje kuličky do důlku. V momentě kdy kuličku do důlku nedá, vezme si z důlku všechny dosud nacvrnkané kuličky. Poté pokračuje další hráč v pořadí.
 5. V této hře se při cvrnkání již nerozlišuje čí jsou kuličky, hráči mohou cvrnkat do jakékoliv kuličky na hřišti.
 6. Hra končí poslední kuličkou v důlku.

Pravidla hry ROZHOZ

 1. Hrají 2 nebo více hráčů proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny (tj. může hrát na jednom důlku současně maximálně tolik hráčů, kolik je k dispozici barev). Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku. Doporučujeme 5 kuliček u začátečníků a většího počtu hráčů, 10-15 kuliček u zkušenějších a menšího počtu hráčů.
 2. Nejprve hráči od startovní čáry (doporučená vzdálenost od důlku 5-10 m ) nahází postupně po jedné kuličce všechny své kuličky směrem k důlku. Tj. první hráč všechny své kuličky, potom druhý hráč ...atd.
 3. V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Nejprve se určí pořadí hráčů podle toho kdo má více kuliček v důlku, v případě rovnosti kdo má kuličku blíže k důlku. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku a to stále ve stejném pořadí.
 4. Hráč, který má jako první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Zbylí hráči pokračují ve hře o další pořadí. První hráč získává tolik bodů kolik je hráčů, druhý o jeden méně atd., poslední hráč má jeden bod.
 5. Poté následuje další hra, ve které hráči hází kuličky v pořadí od posledního po prvního z předchozí hry (hráč, který začíná, má výhodu, že mu kuličky soupeřů nepřekáží a případně jeho kuličky následující házící hráči mohou do důlku docvrnknout).
 6. Hráči si body za jednotlivé hry sčítají. Hraje se buď do určitého počtu bodů, nebo na určitý počet her, nebo na předem stanovený čas.

Pravidla hry CVRNKANÁ

 1. Hrají proti sobě dva hráči.
 2. Na rozdíl od rozhozu se ve hře cvrnkaná kuličky pouze cvrnkají. Cílem hry je prověřit hráče jak kdo umí přesně cvrnkat, protože ve hře s rozhozem bývá hra často rozhodnuta již po samotném rozhozu, kdy špatný rozhoz se následným cvrnkání těžko dohání.
 3. Ve cvrnkané nejprve hráči cvrnkají kuličky od startovní čáry v podřepu vedle sebe a to střídavě po jedné kuličce jeden hráč, druhý hráč.
 4. V další části hry se pokračuje cvrnkáním kuliček v hracím poli a to dál ve stejném pořadí (od čáry skončil cvrnkat druhý hráč, pak dále v poli začíná opět první hráč). Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.
 5. Hráči mají ve hře stejný počet cvrnků, tzn. že pokud poslední svou kuličku do důlku umístí hráč který začínal, jeho soupeř má ještě jeden závěrečný cvrnk (tzv docvrnk).
 6. Vítězem hry se stává hráč který po posledním cvrnku má v důlku všechny své kuličky a soupeř má mimo důlek alespoň jednu kuličku. Díky docvrnku může hra skončit i remízou. Cvrnkaná se hraje na sudý počet her a o vítězi rozhoduje celkový součet kuliček v důlku za všechny hry.
 7. Čára hodu je vzdálena od středu důlku 3 m, důlek má průměr 5 – 12 cm

zdroj : www.hlinene-kulicky.cz