Nahoru
Vyhledávání

Lukasova lípa soutěží v anketě Evropský strom roku

Lukasova lípa soutěží v anketě Evropský strom roku

15. únor 2022

Lukasova či Zpívající lípa v CHKO Žďárské vrchy v loňském roce zvítězila v národním kole ankety Strom roku. Postoupila do evropského kola, hlasovat můžete do konce února.

Zpivajici lipa_Teleci_foto Zalis

Tato lípa je jedním z nejstarších a nejmohutnějších památných stromů v České republice. Stovky let roste u roubenky v obci Telecí u Poličky. Mimořádná je svou velikostí, jedinečným vzrůstem, vitalitou a úctyhodným věkem. Ten se odhaduje na 600-700 let.

K lípě sevztahuje legenda z konce 17. století, kdy se prý v její dutině ukrýval stařičký hospodář a hlasitě si notoval u přepisování zakázaných žalmů a Nového zákona. Kolemjdoucím se tak zdálo, jako by zpívala sama lípa.

Náš strom můžete v soutěži Evropský strom roku podpořit hlasováním až do 28. 2. na adrese https://www.treeoftheyear.org/Vote. Pokud by se Lukasově lípě podařilo v této prestižní soutěži vyhrát, byla by už druhým naším stromem, který to dokázal. V roce 2020 totiž s velkým náskokem zvítězila Chudobínská borovice.

Dceru této lípy v roce 2006 její majitelé předali správci národní kulturní památky Vyšehrad, kde byla vysázena. V témže roce vyšla i poštovní známka s ilustrací dr. Adolfa Absolona.