Napsali o nás
Rok zpoždění. Dům přírody začíná růst
(27.1.2023, 5+2 Břeclavsko a Hodonínsko)
S více než ročním zpožděním minulý týden konečně začala stavba Domu přírody Pálavy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Na návštěvnickém centru za 73 milionů korun se mělo pracovat už rok, start projektu ale zpozdily administrativní problémy s výběrovým řízením. Soutěž na dodavatele stavebních prací se muselaopakovat. Návštěvníkům by měly být expozice Domu přírody přístupné v hlavní turistické sezoně příštího roku. Vznikne v budově, která dosud sloužila jako archeologická expozice připomínající výzkumy, při nichž byla objevena třeba Věstonická venuše. Ty však již několik let reprezentativněji ukazuje nový archeopark v Pavlově, a tak se pro dům nabízelo nové využití. „Budova je památkově chráněná, což veškeré úpravy musí respektovat,“ upozorňuje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které je investorem stavby. Při ní zmizí přístavby ze sedmdesátých let minulého století. Ve vstupním dvoře vznikne zastřešené atrium, do budovy se vejdou výukové místnosti a expozice se kromě hlavní budovy rozmístí i do přístavby částečně zapuštěné do podzemí. Návštěvníci odtud uvidí oblohu přes průhlednou střechu ve dně chystaného jezírka. Kolem něj vznikne malý biotop reprezentující pálavskou květenu. Pálava má v soustavě chráněných území ojedinělé postavení. Jedná se o území, které bylo činností lidí zásadně ovlivněno. „Expozice se nebude věnovat výhradně tomu, co na Pálavě žije a roste, ale spíše krajině jako celku. Tomu, jak vznikla, jaká je její hodnota a jak se na jejím formování podílel člověk – ať už v dobrém, či zlém. Nebude chybět ani apel na veřejnost, jak by se měla k této krajině chovat a chránit ji,“ naznačuje Petr Kubín. Podle něj budou součástí expozice třeba i vzpomínky obyvatel obce Mušov, jež zanikla při stavbě novomlýnských nádrží. Vyprávět bude i o vinohradech, které zásadně ovlivňují vzhled zdejší krajiny. A na Pálavu nahlédne i pohledem archeologie. „Zmiňovat bude třeba i hrady na Pálavě. I ty jsou ukázkou toho, jak se člověk ke zdejší krajině choval. Dnes si nedovede nikdo představit, že by tu něco podobného bylo možné postavit,“ vypravuje Kubín s tím, že na podobě Pálavy zkrátka za poslední tisíciletí člověk nese zásadní podíl. A právě to je červenou nití výkladu, který nový
Dům přírody nabídne.
Dům přírody chtějí stavět od června
(21.3.2022, Právo)
Pokud vše dopadne dobře, obsadí v červnu řemeslníci Archeologickou expozici v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Začne tak její přeměna v Dům přírody. Historická stavba by se do dvou let měla zcela proměnit.
Práce už mohly začít, jenže loňská soutěž na dodavatele stavby neskončila výběrem firmy. Vzestup cen stavebního materiálu i stavebních prací vedl k tomu, že nakonec soutěž na dodavatele neskončila podpisem smlouvy. Teď začne nové hledání dodavatele stavby. Kraj totiž rozhodl, že navýší plánovanou částku na financování projektu. „Vloni jsme vypsali soutěž na stavbu. Kvůli navýšení cen a dalším komplikacím neskončila podpisem smlouvy,“ řekl Právu ředitel Jihomoravského muzea v Mikulově Jiří Kubín.
Skokové změny cen už stavbu nezastaví. „Projekt Domu přírody Pálavy jsme podpořili již v minulosti. Původní rozpočet byl vypočítán v roce 2018 před skokovým zdražením stavebních materiálů a prací. Je proto nutné financování upravit,“ uvedl k navýšení sumy z původních 7,2 na 21,6 milionu korun náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (piráti). I proto je možné vyhlásit novou soutěž na dodavatele stavby.
„Předpokládáme, že do léta bude vše zúřadované a začne stavba. Zahájení prací očekáváme v červnu, nejpozději v červenci,“ řekl Kubín. Zatímco stavební práce na rekonstrukci a přístavbě stávající Archeologické expozice Dolní Věstonice vypuknou až v náhradním termínu po druhé soutěži dodavatele, jiné akce už jsou v chodu.
„Některé soutěže pro chystané zařízení jsme udělali již dříve. Například audiovizuální díla pro budoucí expozici a některé exponáty máme vysoutěžené a dodavatelé na nich pracují,“ řekl Kubín.
Základem Domu přírody v centru obce bude stávající archeologická expozice. Novému účelu její velikost nevyhovuje a dům volá po rekonstrukci. Architekti nakonec upustili od přístavby ve dvoře, expozice najde místo v nové části pod zemí.
Návštěvníci odtud uvidí oblohu přes průhlednou střechu ve dně chystaného jezírka. V přízemí bude expozice a zázemí. V patře stavbaři obnoví pavlač a zřídí výukovou místnost. Bezbariérovost zajistí výtah. Dům přírody se zaměří na Pálavu. Muzeum spolupracuje se Správou Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově a v expozici představí krajinu CHKO Pálava a okolí Dyje. Oblast má v soustavě chráněných území ojedinělé postavení. Jedná se o území, které bylo činností lidí zásadně ovlivněno. Proto bude pod jednou střechou k vidění příroda i historické památky, nedaleký Kalendář věků a samozřejmě i Věstonická venuše.