Nahoru

Na výstavu o vlcích do Českého ráje

Na výstavu o vlcích do Českého ráje

1. říjen 2020

Chcete se dozvědět vše podstatné o životě vlků? Navštivte Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, kde se otevřela výstava Vlk náš staronový soused.

Lidé mají často o vlcích zažité představy, které ne vždy odpovídají skutečnosti a které v lidech vzbuzují obavy až strach. Vlk je ve skutečnosti velmi přizpůsobivý a dokáže žít i v kulturní a člověkem obhospodařované krajině, pokud má dostatek potravy a klidu na odchov mláďat. Může přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jeho teritorium na ně často bezprostředně navazuje. Přesto si zachovává plachost a střetům s člověkem se vyhýbá. To potvrzuje například i smečka v Ralsku, která se vloni rozmnožila již šestým rokem po sobě, a i přes turistický ruch a vysokou hustotu osídlení jsou zde setkání s vlkem ojedinělá.
 
Cílem výstavy je předat veřejnosti základní informace o vlcích, šelmě, která se vrací do naší přírody a krajiny. Výstava je k vidění v otevírací době Domu přírody Českého ráje až do srpna 2021.

 

vlk-obecny-9274-©Muckstein

Foto: Petr Mückstein, AOPK ČR

Vlci

  • jsou velmi inteligentní zvířata s propracovanou komunikací;
  • žijí ve smečkách a její členové o sebe navzájem pečují;
  • při lovu se orientují na divoce žijící kopytníky;
  • mohou také napadnout nezabezpečená domácí zvířata a proto je nezbytné provést preventivní opatření k jejich ochraně.

Vlci mají svoje místo v přírodě i v naší kultuře. Vzbuzují respekt a obdiv, někdy ale i obavy. Lidé je nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám postupně začínají vracet. Zkušenosti z okolních států ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny ČR www.navratvlku.cz najdete údaje o životě vlků, doporučení chovatelům ovcí i navštěvníkům přírody. Seznamte se s naším staronovým sousedem i v publikacích, které byly vydány.

Setkání s vlkem

Vlk obecný Náš staronový soused