Nahoru

Krajinné dominanty

Krajinné dominanty

18. srpen 2020

Objevte zajímavé rozhledny a impozantní hrady

Dobrodružné putování Horním Bavorským lesem a Českým lesem

Geografické jádro území, na kterém spolupracují Akční spolek Čerchov plus a Svazek Domažlicko, tvoří česko-německý hraniční horský hřeben. Jakožto společný přírodní a kulturní prostor má na obou stranách hranice statut chráněného území (CHKO Český les, Naturpark Oberer Bayerischer Wald). Díky své nadmořské výšce jsou jeho vrcholy po celá staletí strategickými body - krajinnými dominantami.

V době nedávno minulé se za "dominanty" Studené války považovaly především český Čerchov a německý Hohenbogen a jejich vojenské odposlouchávací stanice. Tento rozkol však představuje pouze krátkou epochu v česko-německé historii. Mnohem více jsou naše krajinné dominanty svědky společné historie v pohraničí: Již ve středověku bylo velmi důležité zajištění hranic vlastního území. Od 11. století se stavěly hrady podél česko-bavorské hranice a jejich pozůstatky jsou patrné dodnes (např. zřícenina hradu Starý Herštejn/Drachenturm/Schwarzenburg/Altenschneeberg a Bleschenberg). Hraniční opevnění však ztratilo svůj význam již v době husitů a teprve po 2. světové válce došlo k jasnému oddělení české a německé hranice. Touha lidí "podívat se na druhou stranu" byla důvodem vzniku rozhleden, které tak umožnily pohled za hranici - dokonce za podpory amerických okupačních sil (Klammerfels, Bayernwarte).

Pod heslem "Dříve hranice - nyní místo, kde se potkáváme" byly tyto krajinné dominanty, svědci několik staletí trvající společné historie, revitalizovány jako společné přírodní a kulturní dědictví. 

KRAJINNÉ_DOMINANTY_MAPA

Bayernwarte (Furth im Wald), Čerchov (Domažlice), Starý Herštejn (Poběžovice), Drachenturm (Treffelstein), Altenschneeberg (Tiefenbach), Schwarzenburg (Rötz), Bleschenberg (Waldmünchen), Klammerfels (Waldmünchen), Hohenbogen (Neukirchen b. hl. Blut)

Hádanková hra

Putování po vyhlídkách česko-bavorského příhraničí si můžete zpestřit s naší hádankovou hrou. Navštivte a poznejte krajinné dominanty, odpovězdte na otázky a získejte malý dárek, který obdržíte v Městském informačním centru Domažlice.

Formulář s informační brožurou je k dostání na informačních centrech Domažlicka nebo ke stažení ZDE.