Nahoru

Světový den mokřadů - 2.2.2016

Světový den mokřadů - 2.2.2016

2. Februar 2016

Mokřad, to je místo, kde voda „odpočívá“. Je to bažina, močál, prameniště, podmáčená louka, jezírko, tůň nebo trvalá louže v poli a nebo u cesty.

2. únor – Světový den mokřadů

aneb URSUS zážitkové centrum a Informační středisko CHKO Beskydy se připojuje k oslavě tohoto významného dne

Mokřad, to je místo, kde voda „odpočívá“. Je to bažina, močál, prameniště, podmáčená louka, jezírko, tůň nebo trvalá louže v poli a nebo u cesty. Mnoho z nich již zmizelo vybagrováním, zavezením zeminou nebo odvodněním. Mokřady zadržují a postupně uvolňují velké množství vody pro malé potoky a jezírka. Voda mnoha řek zde začíná svou pouť. Zvlášť důležité je zadržování vody při silných a dlouhotrvajících deštích. Poskytují vhodné podmínky pro vážky, obojživelníky, čápy, orchideje, masožravé rostliny a mnoho dalších pozoruhodných druhů rostlin a živočichů. Po deštních pralesích a korálových útesech patří mokřady mezi prostředí (biotopy) s největší biologickou aktivitou.

Mokřad o ploše 2x5 metrů zachytí až 9000 litrů vody. Mokřady na celém světě zadrží 2x více vody než umělé nádrže. Za posledních 60. let zmizelo v ČR 950 tisíc hektarů mokřadů, celková délka vodních toků se zkrátila o 25%, asi 27% toků je uzavřených do regulovaných a betonových břehů, asi 25% zemědělské půdy je stále odvodněno.

URSUS zážitkové centrum a Informační středisko CHKO Beskydy představuje mokřady i ve své expozici v Dolní Lomné a připojuje se k oslavě tohoto významného dne.

Světový den mokřadů je mezinárodní významný den, u kterého si připomínáme datum přijetí Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam (Ramsarská úmluva) dne 2. února 1971 v íránském městě Ramsar na břehu Kaspického moře.

Ing. František Šulgan
Správa CHKO Beskydy

VÍCE INFORMACÍ NAJDETE ZDE !