Nahoru

Expozice

Vydejte se s námi na výlet do Českého ráje, do krajiny plné pískovcových měst, sopečných vrcholů, lesů, luk a rybníků, do krajiny starobylých hradů a honosných zámků. Interaktivní expozice Domu přírody si vyžádá pozornost Vaši i Vašich dětí, neboť v osmi zastaveních výstavy Vás čekají kromě mnoha informací i kvízy. Tak pojďme na to!

DSC_0201Naše Země vznikla zhruba před 4,7 miliardami let. V druhohorách pokrylo dnešní Český ráj křídové moře, ve kterém nánosy písku a štěrku utvářely vrstvy pískovců. Při Alpském vrásnění v třetihorách byly pískovce vyzdviženy na povrch a působením vodní eroze, slunce, větru a mrazu vznikaly skalní věže a následně úžasná skalní města, fenomén Českého ráje. Právě v pískovcových skalách můžete narazit i na netopýří jeskyni, stejně jako v naší expozici. Zvuky kolonie netopýrů zaujmou Vaše děti a dozvíte se jací živočichové a rostliny lze na takovém místě zahlédnout.


DSC_0242Celý příběh vzniku pískovcových skal začal před stamiliony let na dně moře a trvá dodnes. Přírodní podmínky vytvarovaly nesčetné jeskyně, výklenky, převisy, skalní města, skalní brány a mnoho dalších útvarů, jenž nás fascinují při výletech po kraji.


DSC_0206Pokud máte rádi kopce a vrcholy Českého ráje, pojďme za nimi. První průnik magmatu na povrch země byl v prvohorách a další četné sopečné vrcholy vznikly v třetihorách. Zajímavou skutečností je, že posledními činnými sopkami na území Českého ráje byly Kozákov a Prackov, kde jsou dodnes znatelné sopečné krátery.

 

 

DSC_0233Dole vlhko a chlad, nahoře teplo a světlo, právě to jsou rozdíly určující druhy rostlin rostoucích na úpatích a vrcholech údolí. Na těch slunných vrcholech skal se daří především borovici lesní, často vytvářející bizardní tvary a vlhká údolí pak zase patří především smrku ztepilému.

 

DSC_0227Lesy Českého ráje ukrývají spoustu tajemných vjemů, Vy i Vaše děti tady potkáte mnoho lesních ptáků a zvířat, poslechnete si zvuky které vydávávají a můžete si osahat třeba i lebku jezevce lesního. Dobrou zprávou pro naše lesy je, že opět dochází k zvyšování počtu dřevin, které jsou v Českém ráji domovem.

DSC_0226

 

 

Louka je úžasný prostor vytvořený člověkem, sloužící k obživě, zdraví a potěšení. Na pestrých loukách najdete různé druhy housenek a motýlů, každý má rád jinou rostlinu. Nejvzácnějším druhem luk jsou louky vlhké až mokré, které byly v minulosti vysoušeny, často jsou nyní chráněné.

DSC_0214Jsme v kraji mnohých potoků a říček, kterým vévodí řeka Jizera. Jsme ale také v místech se spoustou třpytících se rybníků. Voda je v expozici téměř hmatatelná především kvůli akváriu, které je jedním z největších lákadel pro děti. Uvidíte hrouzka obecného, perlína či plotici. Interaktivní tabule se zvuky žab dále dotváří atmosféru této části expozice.

 

 

DSC_0213A co nás čeká na konec? Je to vliv člověka na přírodu Českého ráje. Dozvíme se, které druhy rostlin a živočichů k nám zavlekl a které druhy jsou původní. Člověk zásadním způsobem ovlivnil vzhled krajiny především svoji činností, stále se udivujeme kolik zřícenin, hradů, zámků, mlýnů, kostelů a zvoniček se okolo nás nachází. V době romantismu přišli do našeho kraje i první výletníci a ti ho poprvé nazvali Českým rájem.

Přijďte na výlet do Domu přírody Českého ráje a užijte si jedinečnou interaktivní expozici, ukazující zase nový a jiný pohled na přírodu a krajinu kolem nás.