Nahoru

Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj - I. turnus

Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj 2019 - I. turnus

Termín: 14. července 2019 od 17:00 — 20. července 2019 do 18:00

Základní pracovní náplní každého účastníka je vyhledávání a dokumentace skalních rytin (petroglyfů), historických nápisů a dalších pozůstatků lidské činnosti v pískovcovém reliéfu. Vlastní dokumentace obnáší jednoduché zaměřování, překreslování a fotografování, jednotlivé lokality jsou zanášeny do podrobných map...

 

LETNÍ NABÍDKA PRO STUDENTY VYSOKÝCH A STŘEDNÍCH ŠKOL

 

účast na 18. etapě archeologicko-epigrafickém výzkumu v rámci dlouhodobého projektu
Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Správy CHKO Český ráj a Geoparku Český ráj o. p. s.,
realizovaného ve spolupráci s Domem přírody Českého ráje

Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj 2019

Co mají společného Skandinávie, severoitalská údolí Valcamonica a Valtellina, masiv Mont Bégo v Přímořských Alpách, rakouské Alpy či pískovcová krajina Pařížské pánve? V těchto přírodně a historicky unikátních oblastech Evropy v minulosti proběhly nebo stále probíhají systematické výzkumy zaměřené na dokumentaci pravěkých či historických petroglyfů. Obdobný projekt zaměřený na dokumentaci rytých a tesaných památek středověku a novověku probíhá od r. 2000 ve všech pískovcových oblastech severních a severovýchodních Čech včetně Českého ráje - Globálního geoparku UNESCO.

Výzkum probíhá formou nehonorovaných praktik, se zajištěným ubytováním a příspěvkem na stravné. Na terénní části výzkumu se kromě posluchačů vysokých škol a několika profesionálů každoročně podílejí také zájemci z řad studentů vyšších ročníků gymnázií, středních a vyšších odborných škol, kteří jsou vítanými a užitečnými partnery. Od roku 2001 se terénního výzkumu zúčastnily již dvě stovky zájemců a bylo zdokumentováno přibližně 21.000 rytin (petroglyfů), kreseb, maleb a dalších historických / archeologických objektů.

Letošní sezóna proběhne v termínech

I. turnus:  15. – 20. červenec  (pouze pro proškolené zájemce s praxí)
II. turnus: 19. – 30. srpen  (pro zájemce bez předchozí praxe)


Základní pracovní náplní každého účastníka je vyhledávání a dokumentace skalních rytin (petroglyfů), historických nápisů a dalších pozůstatků lidské činnosti v pískovcovém reliéfu. Vlastní dokumentace obnáší jednoduché zaměřování, překreslování a fotografování, jednotlivé lokality jsou zanášeny do podrobných map. Dokumentovány jsou nejen objekty epigrafického zájmu (letopočty, nápisy, sekané či ryté symboly a figurální vyobrazení), ale také ostatní doklady historické krajiny – pozůstatky zaniklých sídel, těžby a zpracování kamene, úvozy, hraniční kameny aj.

Pracovní doba: v terénu obvykle od 10 do 18/19 hodin (pauza na oběd je individuální).
Volnými dny jsou 24. a 25. 8.

Ubytování a základna: AOPK ČR – Správa CHKO Český ráj, ul. Antonína Dvořáka 294, Turnov. Objekt se nachází v centru města, necelých 100 m od Náměstí Českého ráje, 20 min. chůze od hlavního vlakového nádraží. Pro potřeby výzkumu je užívána zrekonstruovaná podkrovní část se zasedací místností, samostatnými ložnicemi s lůžky a skříní, plně vybavenou kuchyňkou (vařič, nádobí, rychlovarná konvice, lednice) a vlastním sociálním zařízením vč. sprchy s teplou vodou. Ve II. turnusu bude využíváno také zázemí Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova.

Náklady spojené s ubytováním účastníci výzkumu nehradí; každodenní přeprava ze základny do terénu a zpět je zajišťována služebními vozy.

Je nezbytné, aby účastníci výzkumu dorazili do místa ubytování večer před prvním pracovním dnem (tj. v neděli 14. 7. nebo 18. 8.) mezi 17:00 a 20:00 hod.


Stravování: si zajišťuje každý sám; možnost nákupu i využití blízkých restaurací.
Studenti mohou využít příspěvku na stravné formou odměny ve výši 3.000 Kč.


S sebou: přezůvky, spací pytel, minimálně jednu baterku s širším osvitovým záběrem, obuv s neklouzavou podrážkou, oblečení vhodné do lesního terénu a pláštěnku. Účastníci, kteří mají možnost, nechť si přivezou rovněž digitální fotoaparát a stativ (není podmínkou).


Doplňující informace pro zájemce o účast ve II. turnusu:
Předběžné znalosti nejsou nutné, účastníci jsou vždy podrobně zaškoleni na začátku turnusu. Vítány jsou zkušenosti práce s mapou, fotografováním a kresličské schopnosti, předpokládán je zájem o archeologii, historické nebo přírodní vědy a schopnost pohybu v členitém terénu.


Máte zájem se výzkumu zúčastnit?

K závaznému přihlášení využijte e-mailové adresy petrjenc@centrum.cz.
Nezapomeňte prosím uvést na který turnus se hlásíte, u studentů též školu / studijní obor a telefonický kontakt.


Maximální počet účastníků na turnus je 10 osob.

Přihlášky do II. turnusu zasílejte nejpozději do 1. srpna. Těšíme se na Vás!

Pozvánka ke stažení zde.

https://www.muzeumcl.cz/aktuality.html