Nahoru

Výstavy

Výstavy

Domy přírody jsou místem setkávání. Trvalé expozice a krátkodobé výstavy, jejichž autory jsou architekti, výtvarníci, grafici, sochaři a fotografové, mají za cíle překročit bariéry mezi odborníky a návštěvníky. Umělecká díla a fotografie umožňují pochopit vztah člověka a přírody skrze jeho smyslové vnímaní, emoce a umocňují vnímání místa.

Architekt, výtvarník a sochař Jiří Vorel

je autorem uměleckých děl v interiéru a exteriéru Domu přírody Moravského krasu.          
" V každém kusu dřeva vidím něco krásného a dbám na to, abych tu krásu neodstranil. Byla by škoda degradovat dřevo jen na materiál, neosobní a chladný. Snažím se zachovat jeho původní charakter, aby dál bylo dřevo jako strom, ale zároveň plnilo nějakou funkci, například nějakého sloupu, nosníku nebo schodiště! " http://jirivorel.snack.ws/

Recepční pult v Domě přírody Moravského krasu od Jiřího Vorla

 

Podivuhodný svět planktonu

Putovní výstava fotografií Petra Znachora

Plankton je označení pro různorodé organismy, které se vznášejí volně ve vodě a jsou pasívně unášeny vodními proudy. Velikost planktonních organismů se pohybuje v rozmezí pouhých několika tisícin milimetru až po velikost, kdy je možné je vidět pouhým okem. Mikroskopické řasy a sinice tvoří fytoplankton, který představuje základ potravních řetězců ve vodních ekosystémech. Zooplankton zahrnuje širokou škálu organismů od jednobuněčných prvoků až k mnohobuněčným korýšům. Živí se bakteriemi a fytoplanktonem a tvoří potravu ryb.
Autorem mikrofotografií je RNDr. Petr Znachor Ph.D., hydrobiolog a vědecký pracovník Hydrobiologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. Mikroskop a fotoaparát používá k odhalování tajemství mikrosvěta ukrytého v kapkách vody. Jeho fotografie byly prezentovány na mnoha výstavách  a publikovány v celé řadě populárních a vědeckých časopisů jako je National Geographic a Scientific American http://www.fytoplankton.cz/znachy.php?lang=cs

volvoxDaphniaceratium

 

  

 

Výstavu zapůjčilo Biologické centrum AV ČR, v.v.i., Hydrobiologický ústav České Budějovice a je možné si ji prohlédnout do 16.6.2017 v Domě přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem. Pak poputuje do Domu přírody v Poodří v Bartošovicích u Nového Jičína.

Výstava Podivuhodný svět planktonu v Klenčí