Nahoru

Články a fotogalerie

Naši obojživelní sousedé
aneb další vlna odvážných cest za láskou

Dojmy z vycházky a přednášky v neděli 9. dubna 2017

Je poměrně brzy ráno. K tichým zvukům bublající Punkvy se přidává pravidelný krok a rozhovory těch, kdo se dnešní nedělní dopoledne rozhodli strávit poznáváním. Malou třicetičlennou výpravu vede zoolog. Jmenuje se Antonín Krása. Pracuje na Správě Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Shoda jmen Krásy s krasem jistě není náhodná.

Krása ke krasu patří

A cesta kolem prosluněných zákrutů říčky Punkvy s pestrými nivními porosty i okolními svahy krásná je. První lístečky kvetoucích javorů mléčů. Sytá modř s růžovým parfémem plicníků. Sasanky bílé i pryskyřníkovité chytají paprsky do svých šestičetných a pětičetných slunečních pastí. Světle žluté petrklíče jemně cinkají chvějíc se ve větru. Ty všechny krásky krasu nás dnes ale jakoby nezajímají.

Skokan hnědý - Antonín Krása

Skokan hnědý

Skokan hnědý-vajíčka-Antonín Krása

Skokan hnědý klade vajíčka ve shlucích

Sestupujeme do koryta říčky

Blátivé tůňky po opadlé jarní vodě ze sněhového tání se hemží životem. Ten nejprve z vajíček v chuchvalcích rosolovitě bobtná a rozpíná se, jako vesmír ve svém počátku. Později se v každém vajíčku objeví malá oválná bytost s ocáskem. Hádáte správně. Jsou to žáby. Tedy budoucí žáby. V tomto momentě malí pulci. Krása říká, že jsou to pulci skokanů hnědých.

Klidné Jakubovo jezero

Rychlý nástup letošního jara překvapil. Po sněhové zimě by se dalo čekat jeho opoždění. Všemu lidskému předvídání navzdory jaro pokročilo sedmimílovou botou a na začátku dubna je už žabí tah skončen. Cesta za láskou z lesů do rybníků je vykonána. Žabí milování ukončeno. A jarem probuzené žáby už rybník, přezdívaný Jakubovo jezero, opustily. Vrátily se opět do lesů. Hladká hladina jezera kolébala pár kachen. Po žabích námluvách ani vidu ani slechu.

Jediný skokan

U odkalovacích nádrží vyskočil náhle z rákosin skokan a jedním skokem v nich opět zmizel. Naše jediné dnešní setkání s dospělým živým obojživelníkem.

Bariéry kolem silnic

Na silnici prohlížíme rozjetá tělíčka dvou ropuch. Kolem jezera jsou pevné bariéry. Zachytí putující obojživelníky a nepustí je na silnici. Propusť potůčku je pouští pod silnicí k vodě. Toutéž cestou putují zpět do strání, až je zaláskování opustí. Většina z nich tak svou pouť bez problémů zvládne. 

Ropucha obecná - Antonín Krása

Ropucha obecná, samice nesoucí samce při jarním tahu

Ropucha obecná-vajíčka-Antonín Krása

Vajíčka v řetízcích jsou typická pro ropuchy

Promítání na Domku

O žabkách si povídáme celou cestu. Pokračujeme v kinosálu Domu přírody. Krása promítá své krásné žabí fotografie. Zahrnuje nás zajímavými informacemi o našich obojživelnících. Svěřil se nám. Obojživelníky má rád. Už od svých sedmi let. Je krásné, když se Kráse daří v krasu chránit jeho krásu. A k ní obojživelníci patří.

Text: Kateřina Jelínková

Foto: Antonín Krása



Můžete se také podívat na naši krátkou zprávu z letošní jarní záchranné akce obojživelníků:

http://www.dumprirody.cz/moravsky-kras/clanky-a-fotogalerie/jarni-zachranna-akce-obojzivelnici/