Nahoru

Motýli Moravského krasu

Motýli Moravského krasu

Termín: 26. ledna 2019 od 15:00 do 17:00
Místo: Skalní mlýn - Dům přírody Moravského krasu

Za oknem zima a šedivo? Přednáška o motýlech z Moravského krasu nabízí spoustu barev uprostřed zimy.

 

 

Dům přírody Moravského Krasu ve spolupráci se spolkem Okras

 

Vás zve na přednášku

Leoše Řičánka a Radomíra Pulce

kde Vás seznámí slovem i obrazem se světem motýlů. Přijďte si poslechnout, jak to s nimi bylo od druhohor až po současnost, jak dlouho žijí, co vše je může potkat během jejich životního cyklu, co dělají v zimě, čím se živí a jiné zajímavosti z jejich světa.


plakat_motylci

 

Přednášku doprovází

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ Leoše Řičánka

kterou můžete shlédnout od 2.1.2019 do 30.1.2019 na Domě přírody.

 

Vstupné dobrovolné 

Pořádají Dům přírody Moravského Krasu a Okras – spolek pro ochranu přírody v Moravském krasu a okolí

logo_DPMK_opslogo okras2

 

 

Něco málo o přednášejících:

LEOŠ ŘIČÁNEK O  VÝPRAVÁCH  ZA  MOTÝLY

Před šestnácti lety – v roce 2003 – jsem vyfotil svoje první motýly. Za tu dobu jsem nashromáždil více než devět tisíc fotek motýlů z třicetiosmi čeledí. Spočítat všechny druhy by mi zabralo tolik práce, že se do ní ani nepouštím a i kdybych napočítal jakékoliv množství, smysl této činnosti nevidím v počítání. Smysl má poznávání přírody.

Od roku 2004, dnes už tedy patnáct let, spolupracuji na "Mapování výskytu motýlů v ČR". Na našich výpravách zaměřených na poznání přírody a jejích krás jsem objevil a zaznamenal spoustu zajímavých prvků v chování drobných živočichů, spoustu zajímavých forem, barev a tvarů. Malou část svých fotek a to nejzajímavější ze života tak krásné a rozmanité skupiny hmyzu jako jsou motýli jsem vybral do své přednášky "MOTÝLI Z MORAVSKÉHO KRASU". Zaměřil jsem se hlavně na běžné druhy žijící v naší blízkosti, na motýly, z nichž můžete většinu pozorovat ve svém nejbližším okolí. Sami můžete posoudit, jestli se to alespoň trochu podařilo.

                   Srdečně Vás všechny zvu.

                                                                                   Leoš  Řičánek

 

RADOMÍR PULEC JAK JSEM ZÍSKAL VZTAH K MOTÝLŮM
 
Když mi bylo 10 let, chytali jsme s mým bratrem bělásky do igelitové tašky. Táta nás uviděl a vyrobil nám oběma motýlářské síťky. Byly jednoduché, z drátu a staré záclony. Jejich průměr byl tak malý, že nám hodně motýlů uletělo. Ale pár jsme jich přesto ulovili. Táta nám je pak napnul na smrkovou destičku s ručně vyrytou křivolakou drážkou, do níž ukládal motýlí tělíčka a křídla přiklápěl průhlednou páskou. Naučil nás základy.
 
Od té doby mne zájem o motýly neopustil.
V té době ještě existovaly obecní pastviny. Postupně, každým rokem, však mizely pod náporem náletových dřevin. Až z nich motýli úplně zmizeli. To byla moje moje první zkušenost s ekologií. Byl jsem z toho smutný.
 
S tátou jsme každé léto jezdili na dvou až třítýdenní přechody hor. Neměli jsme peníze na lanovku, a tak jsme chodili všechny tůry pěšky. Všímal jsem si, že barevnost a velikost velikost motýlů se s narůstající výškou mění. Bylo mi tenkrát 14 až 18 let a nebýt těchto pobytů v přírodě, neměl bych odvahu o motýlech před lidmi mluvit. Mé vzdělání a práce jsou od biologie na hony vzdáleny.
 
Neumím to shrnout do jedné věty, tak jsem to napsal takto dlouze.
 
                        Děkuji, že jste si to přečetli.
                                                                                   Radek Pulec
 
Ochutnávka z výstavy:
 
20180422_malhotky_112_3912x260820180513_archlebov_147_3849x2566
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20180501_lysahora_170_3858x2572
Modrásek nejmenší - samec