Nahoru

Růžová perla Slavkovského lesa

Růžová perla Slavkovského lesa

22. březen 2018

...aneb jarní vycházka za kvetoucími vřesovci na Křížky

V sobotu 7. dubna 2018 zahájí Správa CHKO Slavkovský les svou vycházkovou sezónu exkurzí za kvetoucími vřesovci do národní přírodní památky Křížky. Průvodcem bude botanik Správy CHKO Mgr. Přemysl Tájek.

Krátká asi dvoukilometrová procházka po rozkvetlém vřesovišti v národní přírodní památce Křížky bude trvat zhruba dvě hodiny. Sraz účastníků je v 11:30 na silnici u vstupu k chráněnému území. Na místo lze nejlépe dojet autobusem do nedaleké obce Prameny (z Mariánských Lázní odjíždí v 10:20) a pak pěšky hezkou procházkou po klidné asfaltce zhruba dva kilometry. Zpět do Mariánských Lázní se účastníci dopraví opět autobusem z Pramenů v 14:35.    

Průvodce Přemysl Tájek upřesňuje: “Nahlédneme do chráněného území v době vrcholného květu vzácného a chráněného vřesovce pleťového – jarní dominanty vřesoviště na Křížkách, jehož zdejší populace byla v loňském roce podpořena speciálním ochranářským zásahem.” Exkurze bude doplněna povídáním o jedinečnosti hadců, o hadcové květeně a o opatřeních, která jsou dnes nezbytná pro přežití zdejších vzácných rostlin. Dále k tomu dodává: “Pro pookřání ducha po dlouhé zimě jsou právě první rozkvetlá území, k nimž Křížky se svými vřesovišti bezesporu patří, balzámem na duši.” Vycházka se koná za každého počasí, proto nepodceňujte výběr obuvi a oblečení do terénu.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete během celého roku zúčastnit mnoha výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.

Exkurze_Ruzova_perla_7.4.2018