Nahoru

Prodloužený víkend s podzimní přírodou

Prodloužený víkend s podzimní přírodou

12. září 2017

Užijte si s námi přelom září a října v podzimní přírodě

Prodloužený svatováclavský víkend na přelomu září a října si můžete letos zpestřit charakteristickými lákadly podzimní přírody hned na několika akcích, které pořádá Správa CHKO Slavkovský les se svými partnery. Ve středu 27. září si můžete společně s námi přijet poslechnout jelení říji na Kladské a jejím okolí. Od soboty 30. září do neděle 1. října jste srdečně zváni na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, kde můžete navštívit tradiční výstavu hub pořádanou Mykologickým klubem Slavkovský les. V neděli 1. října vás pak čeká vodní ptactvo na Anenských rybnících při svém podzimním tahu.     

Zahajte s námi předsváteční večer ve středu 27. září autobusovou exkurzí za poznáním jednoho z našich největších zástupců zvířecí říše, jelenem evropským, a užijte si nezapomenutelnou podzimní atmosféru na Kladské v srdci Slavkovského lesa. Průvodci vycházky budou lesníci ze Správy CHKO Slavkovský les Václav Procházka a Tomáš Fiala. Z Mariánských Lázní bude díky finanční podpoře Karlovarského kraje vypraven speciálně objednaný autobus pro účastníky, s odjezdy na zastávkách v 17:00 nádraží a 17:05 tržnice. Příjezd tohoto autobusu na Kladskou bude cca v 17:20. Sraz všech účastníků exkurze bude v 17:30 na Kladské před Domem přírody Slavkovského lesa. Na místo srazu se můžete také dopravit veřejným autobusem z Mariánských Lázní v 17:05 nebo přijet vlastní dopravou. Po ukončení exkurze (odhadujeme do 22 hodiny) vás z Kladské zpět do Mariánských Lázní přiveze vypravený autobus. Jeden z průvodců Tomáš Fiala říká: “Pokud budeme mít štěstí možná se setkáme s jelenem tváří v tvář. V polovině září les ožívá hlasy, právě nastává čas jelení říje.” “Zvláště působivé je období jelení říje v horských terénech, kde se troubení jelenů patřičně rozléhá, někdy i s ozvěnou. Právě tuhle atmosféru na Kladské obdivoval už kníže Schönburg-Waldenburg a nyní máte možnost si ji v centrální části CHKO Slavkovský les užít s námi také,“ doplňuje druhý z průvodců Václav Procházka. Dále dodává: “Trasa krátké a nenáročné vycházky bude doplněna pojížďkami vypraveným autobusem přizpůsobených aktuálnímu vývoji počasí a pohybu jelenů. Exkurzi odhadujeme tak na zhruba 3 hodiny. Koná se za každého počasí, proto doporučujeme sebou vzít vhodnou obuv a oblečení do terénu.”

O posledním víkendu v září, tedy od soboty 30. září mezi 9-17 hodinou do neděle 1. října mezi 9-16 hodinou, se i letos koná v Mariánských Lázních tradiční výstava hub. Zkušení mykologové vyráží po celém Karlovarském kraji, aby vám ukázali pestrou škálu hub, které u nás můžete potkat. Předseda spolku, Vlastimil Tůma, uvedl: „Návštěvníci se mohou po oba dny těšit nejen na desítky druhů jedlých i nejedlých hub, ale také na degustaci našich houbových specialit či pomoc s určením donesených hub.“ Dále přiblížil: “Výstava se bude konat díky obětavým členům klubu, kteří vždy najdou jak tradiční, tak i zajímavé a vzácnější druhy našich luk a lesů. V úspěšných houbových ročnících lze očekávat několik stovek druhů.”

Pro milovníky “pohyblivějších tvorů” než jsou houby nabízíme v neděli 1. října od 9:15 také už pravidelnou podzimní exkurzi “Festival ptactva na Anenských rybnících”. Jak přibližuje jeden z průvodců Pavel Jaška za Správy CHKO Slavkovský les: “Vycházka do polí, luk a k rybníkům v okolí Plané je zaměřená na poznání a určování zejména vodních a mokřadních ptáků v době jejich podzimního tahu. Budete mít navíc možnost vyzkoušet si i pozorování ptáků stativovým dalekohledem.” Sraz je v 9:15 na vlakovém nádraží v Plané u Mariánských Lázní, kde se kříží vlaky ze směru Cheb, Plzeň i Tachov. Milena Prokopová, ornitoložka z CHKO Český les, k tomu dodává: “Délka exkurze je předpokládaná na zhruba 3 hodiny s nenáročnou asi osmikilometrovou trasou. Pak se vrátíme zpět na vlak.”

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete i na podzim těšit na mnoho dalších výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.

VÍCE NA:

Za jeleny na Kladskou
Výstava hub 2017
Festival ptactva 2017