Nahoru

Poslední víkend září s přírodou Slavkovského lesa

Poslední víkend září s přírodou Slavkovského lesa

24. září 2018

Užijte si nezaměnitelnou atmosféru podzimního Slavkovského lesa s jelení říjí a houbovými žněmi

Předvečer svátku sv. Václava 27. září od 17:30 uspořádá Správa CHKO Slavkovský les za finanční podpory Karlovarského kraje exkurzi za typickými zvuky podzimní přírody Slavkovského lesa – jelení říji na Kladské a jejím okolí.

Ve čtvrtek 27. září večer se s námi vypravte autobusovou exkurzí za poznáním jednoho z našich největších zástupců zvířecí říše, jelenem evropským, a užijte si nezapomenutelnou podzimní atmosféru na Kladské v srdci Slavkovského lesa. Průvodci vycházky budou lesníci ze Správy CHKO Slavkovský les Václav Procházka a Tomáš Fiala. Z Mariánských Lázní bude díky finanční podpoře Karlovarského kraje vypraven speciálně objednaný autobus pro účastníky, s odjezdy na zastávkách v 17:00 nádraží a 17:05 tržnice. Příjezd tohoto autobusu na Kladskou bude cca v 17:20. Sraz všech účastníků exkurze bude v 17:30 na Kladské před Domem přírody Slavkovského lesa. Na místo srazu se můžete také dopravit veřejným autobusem z Mariánských Lázní v 17:05 nebo přijet vlastní dopravou na parkoviště v Kladské. Po ukončení exkurze vás z Kladské zpět do Mariánských Lázní přiveze vypravený autobus.

Jeden z průvodců Tomáš Fiala říká: “Pokud se nám poštěstí, můžeme se setkat s jeleny tváří v tvář u silnice nebo na jejich říjišti. V polovině září les ožívá hlasy, právě nastává čas jelení říje.” “Zvláště působivé je období jelení říje v horských terénech, kde se troubení jelenů patřičně rozléhá, někdy i s ozvěnou. Právě tuhle atmosféru na Kladské obdivoval už kníže Schönburg-Waldenburg a nyní máte možnost si ji v centrální části CHKO Slavkovský les užít s námi také,“ doplňuje druhý z průvodců Václav Procházka. Dozvíte se zajímavé informace o řádu jelenovitých a prohlédnou si paroží všech jejich nejznámějších zástupců ze severní polokoule. Možná si budete moci prohlédnout zblízka i případně střelené kusy vysoké přímo z Kladské a očichat aroma jeleního „prku“ v době říje. Václav Procházka dále dodává: “Trasa krátké a nenáročné vycházky po naučné stezce Kladská. S trochou štěstí uslyšíme i troubení jelenů přímo z území národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Vycházka bude doplněna pojížďkami vypraveným autobusem přizpůsobených aktuálnímu vývoji počasí a pohybu jelenů. Exkurzi odhadujeme tak na zhruba 3 hodiny. Koná se za každého počasí, proto doporučujeme sebou vzít vhodnou obuv a oblečení do terénu.”

 

Poslední zářijový víkend od soboty 29. do neděle 30. září mezi 9 až 17 hodinou jste srdečně zváni na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, kde můžete navštívit tradiční výstavu hub pořádanou Mykologickým klubem Slavkovský les. Zkušení mykologové vyráží po celém Karlovarském kraji, aby vám ukázali pestrou škálu hub, které u nás můžete potkat. Předseda spolku, Vlastimil Tůma, uvedl: „Návštěvníci se mohou po oba dny těšit nejen na desítky druhů jedlých i nejedlých hub, ale také na degustaci našich houbových specialit či pomoc s určením donesených hub.“ Dále přiblížil: “Výstava se bude konat díky obětavým členům klubu, kteří vždy najdou jak tradiční, tak i zajímavé a vzácnější druhy našich luk a lesů. V úspěšných houbových ročnících lze očekávat několik stovek druhů.”

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete i na podzim těšit na mnoho dalších výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.