Nahoru

Dům přírody Poodří - Nové dioráma věnované orlům skalním

Dioráma věnované orlům skalním

19. duben 2017

Diorama hnízda orla skalního v naší expozici je poctou a vděkem orlici Dině, která se výrazně zasloužila o úspěch projektu "Návrat orla skalního do ČR".

Příběh orlice Diny

Psal se 18. březen roku 1977, když byl na hranicích loveckého revíru Popovice- Věžky (okr. Kroměříž) nalezen postřelený orel skalní. Tehdy tříletá orlice (nar. 1974) byla postřelena z brokové zbraně a její další život, vinou vážných poranění, již nebyl možný ve volné přírodě. Dostala jméno DINA a až do své smrti žila v záchranné stanici v Bartošovicích. Dožila se úctyhodného věku 41 let - do orlího nebe odešla v květnu 2015.

V prosincitéhož roku byl,při honu na drobnou zvěř, postřelený další orel skalní na k.ú. Bernartice nad Odrou (okr. Nový Jičín). Šlo o samce stejného věku jako orlice Dina, kterému jsme dalijméno JARDA. Zcela výjimečně se v daném případě podařilo pachatele vypátrat a potrestat. Bohužel,zranění bylo takového charakteru, že se muselo přistoupit k amputaci levého křídla. Jarda uhynul v listopadu 2003.

Tito orli zůstali v naší péči a vytvořili harmonizující pár. Díky handicapu samce a poškození vaječníků u samice však nikdy neodchovali vlastní mládě. Po celou dobu však fungovali jako náhradní- adoptivní rodiče a s nesmírnou trpělivostí pečovali o desítky mláďat středně velkých dravců, kteří se k nám dostali do stanice jako nevyspělá mláďata. U obou orlů byl zcela mimořádně vyvinutý rodičovský pud.

Orlice Dina se pak dočkala i mláďat orlů skalních. Byla v roli adoptivní matky zcela stěžejní součástí našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Jeho smyslem a cílem bylo obnovit, po více jak 100 letech, hnízdní populaci tohoto nádherného a majestátního dravce v ČR. V průběhu let 2006 až 2015 odchovala Dina téměř tři desítky mláďat orlů skalních. Mláďata tak byla vychována v minimálním kontaktu s člověkem a zůstala divoká a přirozená. Všechna takto odchovávaná mláďata bylapro účely tohoto projektu získána daremze Slovenska, ve stáří několika málo dnů.

Projekt je úspěšný a orlice Dina se tak stala zakladatelkou nové generace orlů skalních v České republice.

Diorama hnízda orla skalního v naší expozici je poctou a vděkem za její služby.