Nahoru

Podivuhodný svět planktonu

Podivuhodný svět planktonu

Termín: 23. května 2017 — 16. června 2017
Místo: Dům přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem

Dům přírody Českého lesa Vás zve na výstavu s názvem Podivuhodný svět planktonu.  Plankton je společenstvo organismů vznášejících se volně ve vodě, lze jej rozdělit na fytoplankton a zooplankton. Vzhledem k malým rozměrům tyto organismy zůstávají před našimi zraky skryty a k jejich pozorování slouží mikroskop.
Rozhodně si nenechte tuto výstavu ujít.
Těšíme se na Vás.

Putovní výstava fotografií Petra Znachora

DaphniaPlankton je označení pro různorodé organismy, které se vznášejí volně ve vodě a jsou pasívně unášeny vodními proudy. Velikost planktonních organismů se pohybuje v rozmezí pouhých několika tisícin milimetru až po velikost, kdy je možné je vidět pouhým okem. Mikroskopické řasy a sinice tvoří fytoplankton, který představuje základ potravních řetězců ve vodních ekosystémech. Zooplankton zahrnuje širokou škálu organismů od jednobuněčných prvoků až k mnohobuněčným korýšům. Živí se bakteriemi a fytoplanktonem a tvoří potravu ryb.
Autorem mikrofotografií je RNDr. Petr Znachor Ph.D., hydrobiolog a vědecký pracovník Hydrobiologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. Mikroskop a fotoaparát používá k odhalování tajemství mikrosvěta ukrytého v kapkách vody. Jeho fotografie byly prezentovány na mnoha výstavách  a publikovány v celé řadě populárních a vědeckých časopisů jako je National Geographic a Scientific American.
60x90n_Pleodorina indica

váleč - volvox