Nahoru

Šestý dům přírody otevřen

20. September 2015

V pořadí již šesté návštěvnické středisko v síti Dům přírody, tentokrát v Moravském krasu, začalo sloužit veřejnosti. Pro návštěvníky jej otevřeli ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel AOPK ČR František Pelc a další hosté.

Moravsky_kras_foto_minV moderní expozici se návštěvníci poutavou formou seznámí s historií vzniku krasové krajiny, osídlením v pravěku a vlivem člověka na její podobu. Hravá koláž jim přiblíží zdejší přírodu, film Říše zkamenělého času zachycuje v 3D formátu chráněnou krajinnou oblast ve čtyřech ročních obdobích. Celou expozici doplňují interaktivní prvky, krátké filmy, kvízy a animace. Milovníky map a informací určitě zaujme dotykový stůl, na kterém si mohou návštěvníci prohlížet základní a ortofoto mapy, historické mapy z 19. století, fotografie a informace o zajímavých místech v Moravském krasu. Autory projektu jsou P. P. Architects, s. r. o., Sdružení „Expozice pro Moravský kras“, zhotovitelem stavby SYNER Morava, a. s. a expozice INTEREXPO Brno, spol. s r.o. a STUDIO ULMA. Exteriér a interiér Domu přírody svými autorskými díly obohatili Lukáš Gavlovský a Jiří Vorel.

Připraveny jsou ekoprogramy pro školy a rodiny s dětmi, tematické terénní exkurze či přednášky. Turistům zde také poradí, jaká místa v krasu navštívit, jak si naplánovat výlet nebo kde se ubytovat. V malém obchůdku mohou nakoupit certifikované regionální produkty, průvodce, mapy a drobnosti k potěšení dětského návštěvníka. Pro rodiny s malými dětmi je připravená dětská herna s prolézačkou jeskyně s ukrytými tajemstvími dnešních i dávných jeskynních živočichů.

Dům přírody Moravského krasu je vybudován na Skalním mlýnu a je tak přirozeným nástupištěm ke zdejším největším turistickým atrakcím – jeskyním Punkevním, Kateřinské a propasti Macoše. Jeho součástí je i informační středisko CHKO Moravský kras u propasti Macocha. Zdrojem financí byl Operační program Životní prostředí, SFŽP a MŽP. Celkové náklady na realizaci celého projektu dosáhly 86 milionů Kč. EU poskytla 71,2 mil. Kč a 4,2 mil. Kč Státní fond životního prostředí ČR. Investorem a příjemcem dotace je AOPK ČR.

Provozovateli jsou Dům přírody Moravského krasu, o. p. s., a Správa jeskyní ČR (informační středisko Macocha).