Nahoru

Staň se alespoň na pár dní archeologem!

Staň se alespoň na pár dní archeologem!

1. červen 2017

Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj 2017

 

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálním pracovištěm Liberecko - Oddělení Správy CHKO Český ráj, Geoparkem Český ráj a Domem přírody Českého ráje nabízí studentům vysokých a středních škol účast na letním archeologicko-epigrafickém výzkumu.

Že nevíte, co to znamená?

To nevadí! Odborné znalosti nepotřebujete. Před prací v terénu budete zaškoleni. Baví Vás práce s mapou, fotografování a kreslení? Zajímáte se o archeologii, historické nebo přírodní vědy? Umíte se pohybovat v členitém terénu? Tak hledáme právě Vás! ☺

Co bude Vaším úkolem?

Každý účastník vyhledává a dokumentuje skalní rytiny (petroglyfy), historické nápisy a další pozůstatky lidské činnosti v pískovcovém reliéfu. Vlastní dokumentace obnáší jednoduché zaměřování, překreslování a fotografování, jednotlivé lokality jsou zanášeny do map. Dokumentovány jsou nejen objekty epigrafického zájmu (letopočty, nápisy, sekané či ryté symboly a figurální vyobrazení), ale také ostatní doklady historické krajiny – pozůstatky zaniklých sídel, těžby a zpracování kamene, úvozy, hraniční kameny aj.

Výzkum probíhá formou nehonorovaných praktik (s možností příspěvku na stravné). Na terénní části výzkumu se kromě posluchačů vysokých škol a několika profesionálů každoročně podílejí také zájemci z řad studentů vyšších ročníků gymnázií, středních a vyšších odborných škol, kteří jsou vítanými a užitečnými partnery. Od roku 2001 se terénního výzkumu zúčastnila více než stovka osob a bylo zdokumentováno přibližně 19.000 rytin (petroglyfů), kreseb, maleb a dalších historických (archeologických) objektů.

Účastníci mají také nárok na potvrzení praxe, kterou mohou uplatnit při přijímacích řízení na některou z VŠ (zvláště u stud. oborů archeologie, ochrana a dokumentace památek, historie, kulturní a sociální antropologie).

Kdy a kde to všechno vypukne?

  •  1. termín: 10. – 19. červenec 2017, přihlašování možné do 3. července
  •   2. termín: 31. červenec – 9. srpen 2017, přihlašovánído 20. července

Pracovní doba: v terénu obvykle od 10 do 18/19 hodin (pauza na oběd je individuální). V pátek vždy volno.

Výzkum bude probíhat zejména na území přírodních rezervací Příhrazské skály a Klokočské skály, v okolí Hrubé Skály, v Prachovských skalách a na Maloskalsku.


Ubytování a základna:

AOPK ČR - Správa CHKO Český ráj, ul. Antonína Dvořáka 294, Turnov. Objekt se nachází v centru města, necelých 100 m od Náměstí Českého ráje, 20 min. chůze od hlavního vlakového nádraží. Pro potřeby výzkumu je užívána nově zrekonstruovaná podkrovní část se zasedací místností, samostatnými ložnicemi s lůžky a skříní, plně vybavenou kuchyňkou (vařič, nádobí, rychlovarná konvice, lednice) a vlastním sociálním zařízením vč. sprchy s teplou vodou. Náklady spojené s ubytováním účastníci výzkumu nehradí; každodenní přeprava ze základny do terénu a zpět je zajišťována služebními vozy.
Je nezbytné, aby účastníci výzkumu dorazili do místa ubytování večer před prvním pracovním dnem (tj. v neděli 9. 7. nebo 30.7.) mezi 17:00 a 20:00 hod.


Stravování:

Každý si zajišťuje každý sám; možnost nákupu i využití blízkých restaurací. Studenti mohou využít příspěvku na stravné formou odměny ve výši 1.700 Kč.


S sebou:

spací pytel, přezůvky, minimálně jednu baterku s širším osvitovým záběrem, obuv s neklouzavou podrážkou, oblečení vhodné do lesního terénu a pláštěnku. Účastníci, kteří mají možnost, nechť si přivezou rovněž digitální fotoaparát a stativ (není podmínkou).


Máte zájem se výzkumu zúčastnit?


K závaznému přihlášení využijte e-mailové adresy petrjenc@centrum.cz
Nezapomeňte prosím uvést, na který turnus se hlásíte, jméno, věk, místo bydliště, u studentů též školu / studijní obor a telefonický kontakt.


Maximální počet účastníků na turnus je 12 osob, tak neváhejte a přihlaste se do 3. července. ☺

Letáček ke stažení zde: rytiny 2017.pdf

rytiny 2017rytiny 2017-2