Nahoru

Letošní podzimní Festival ptactva byl úspěšný

Letošní podzimní Festival ptactva byl úspěšný

16. říjen 2018

Je tu podzim a k němu neodmyslitelně patří migrace ptáků. Kam se ptáci na zimu stěhují, jak se přitom ozývají a které druhy můžeme u nás v Českém ráji při jejich přeletech krajinou zastihnout? O tom všem jsme měli možnost se dozvědět při Festivalu ptactva, který pro veřejnost každoročně organizuje ČSO. Jedna z akcí proběhla také v sobotu 6.10. ve spolupráci s naším Domem přírody!

Hejno špačků (foto V. Šťastný)

"Za pozorováním ptáků se o víkendu 6.-7.10.2018 vydávali lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž součástí úspěšné kampaně EuroBirdwatch, která letos slaví 25. výročí!

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracovaly, vyhodnotily a poslaly evropskému koordinátorovi, kterým je letos lucemburský partner BirdLife International natur&ëmwelt. Výsledky letošního Festivalu budou opět k dispozici na webu České společnosti ornitologické" (citace z birdlife.cz).

Jedním z několika málo desítek míst v České republice byly letos i Dolánky u Turnova a Festival ptactva zde proběhl ve spolupráci s naším Domem přírody! Výpravou za ptáky přes skalní město Drábovnu na Malou Skálu nás provedl ornitolog Vojta Šťastný: "Samotná akce i počasí se moc vydařily a účast byla rovněž pěkná - 20 účastníků včetně 6 dětí. A co jsme všechno viděli? - Celkem 186 jedinců (ex.) ve 31 druzích! Tady se vám jmenovitě představují:

holub hřivnáč 5 ex.
sojka obecná 8 ex.
volavka popelavá 1 ex.
sýkora koňadra 13 ex.
sýkora modřinka 4 ex.
kos černý 3 ex.
špaček obecný 20 ex.
dlask tlustozobý 5 ex.
hrdlička zahradní 2 ex.
budníček menší 1 ex.
červenka obecná 3 ex.
vrabec polní 6 ex.
straka obecná 2 ex.
vrabec domácí 5 ex.
rehek domácí 3 ex.
pěnkava obecná 7 ex.
brhlík lesní 6 ex.
strnad obecný 2 ex.
králíček obecný 4 ex.
sýkora parukářka 5 ex.
sýkora uhelníček 5 ex.
mlynařík dlouhoocasý 1 ex.
sýkora babka 1 ex.
šoupálek dlouhoprstý 1 ex.
stehlík obecný 1 ex.
krahujec obecný 3 ex.
káně lesní 1 ex.
krkavec velký 1 ex.
strakapoud velký 1 ex.
kachna divoká 65 ex.
střízlík obecný 1 ex."


Kdo z Vás na výletě s námi nebyl, nezoufejte a doražte na jaře o prvním květnovém víkendu, kdy se uskuteční další Festivalu podobná akce - Vítání ptačího zpěvu!

Těšíme se na Vás! ;)

Dům přírody Českého ráje

Festival ptactva 2018 (foto Vojtěch Šťastný)   Festival ptactva 2018 (foto Vojtěch Šťastný)