Nahoru

Za pískovcovým fenoménem Klokočských a Besedických skal

Za pískovcovým fenoménem Klokočských a Besedických skal

Termín: 20. května 2017 od 10:00 do 16:30
Místo: Klokočské, Betlémské a Besedické skály

Výlet do Klokočských a Besedických skal s Petrem Jenčem, Martinem Slavíkem a Lenkou Šoltysovou. Seznámení se s životním příběhem pískovce - jak a proč vzniká, jak se vyvíjí a zaniká. A abychom se podívali do skal zblízka, tak si nezapomeňte doma čelovku či baterku do ruky. Akce bez účastnického poplatku :-)

Sraz v 10:00 v obci Klokočí pod Klokočskými průchody

I. exkurzní okruh: Klokočské průchody - hrana klokočské kuesty - jeskyně / Postojna - Zelený důl a zpět do Klokočí

délka trasy: cca 3,5 km

časová náročnost: 3-3,5 hodiny

Petroglyfy_Klokočské skályV průběhu našeho výletu se seznámíme s tajemstvím a původem historických petroglyfů, projdeme se po historické komunikaci, uvidíme pozůstatky po těžbě a zpracování kamene. Klokočské a Betlémské skály skrývají unikátní pískovcový geofenomén - voštiny, římsy, výklenky, spáry a jeskyně jsou  nejen předmětem ochrany, ale i dlouhodobého výzkumu. Možná potkáme i některé druhy živočichů, rostlin a hub vázaných na jedinečné prostředí skal. Dojde i na velké překvapení a velmi důležitý vědecký pokus.

Trojnožka u Rohlin (VP01)

Mikroreliéf Klokočské skály_P3250056-1
Jeskynní houby

Poté se přesuneme auty z Klokočí do Besedic (4 km) na II. exkurzní okruh a projdeme nenáročnou trasu Besedickými skalami.

 

II. exkurzní okruh: skalní oblast Kalich

délka trasy: 1,5 km

časová náročnost: 2 hodiny

Besedické skály2_mikroreliéf_LŠZde se seznámíme jak skalní města ovlivňovala historii českého národa v 19. století v době národního obrození na příkladu českých bratří. Nebude chybět geologický výklad vzniku blokových jeskyní, železivců a kořenových stalagmitů.

 

leták- exkurze sever 20.5.2017